Останнім часом все більшої популярності набуває індивідуальне житло. Будівництво індивідуальних будинків ведеться не тільки у віддалених районах, а й у межах міста. Підключення будинку або дачі до системи центрального опалення вдається не завжди. Крім того, багатьом здається, що встановити пічне опалення з водяним контуром вигідніше з економічної точки зору. Але так чи хороша піч з водяним опаленням, як це здається на перший погляд?
Багато хто задається питанням, як об'єднати ці дві абсолютно різні системи. Питання зовсім не дозвільне. Як можуть бути об'єднані опалювально варильна піч з теплообмінником. Адже звичайна опалювально варильна піч на дровах не може забезпечити рівномірного обігріву всіх кімнат дачі, особливо, якщо потрібно організувати пічне опалення двоповерхового будинку.

Доводиться встановлювати як мінімум кілька печей, що, погодьтеся, з фінансової точки зору досить складно зробити. Встановивши пічне опалення з водяним контуром своїми руками, можна виправити ситуацію. Влаштувавши опалювально-варильну піч з водяним контуром, можна вбити відразу двох «зайців» - готувати їжу і одночасно обігрівати велику площу, використовуючи один обсяг палива. Піч камін з водяним контуром, теж, на думку багатьох, здатна значно заощадити на паливі при опаленні приміщення. Вигідно, зручно? Однозначно. Але це в теорії, а як справа йде на практиці, ми розглянемо далі.

Є попит - є пропозиція

Почнемо з того, що в продажу вже існують печі-каміни з встановленим в них теплообмінником, що дозволяє здійснити в будинку установку радіаторного опалення. Якщо ж буде встановлено опалювально варильна піч для водяного опалення, то даний агрегат дозволить готувати їжу без збільшення витрати дров. Дуже вдала інженерна думка, але це тільки на перший погляд.

Радіаторна система - невиправні закони

Як відомо, спочатку радіаторна система опалення індивідуального будинку розрахована на гравітаційний закон. Перепад вихідного і вхідного трубопроводу даної системи складає значну величину. Вихід трубопровід розташовується значно вище вхідного трубопроводу. З цього стає зрозумілим, що чим більша різниця в температурі теплоносія в цих трубопроводах, тим краще циркуляція всередині радіаторної системи, відповідно, краще опалення. Недолік нахилу системи і невеликий перепад в трубопроводах в даний час з успіхом компенсують установкою спеціальних насосів, що працюють від мережі 220 В.

Високий ККД з сюрпризом

Однак організовуючи пічне опалення приватного будинку своїми руками, власники нерідко стикаються з масою клопіт і сюрпризів. Справа в тому, що дров'яна опалювально варильна піч з теплообмінником буде прекрасно обігрівати і допомагати готувати в холодну пору року. ККД у такій печі дуже високий і доходить до 85 - 90%. Прогріта за одну протопку цегла довгий час буде гріти радіаторну систему, дозволяючи зберігати тепло в будинку тривалий час. А що трапиться влітку? Таку піч і камін з теплообмінником не можна буде використовувати навіть для приготування їжі. Чому? Тому що вона буде нагрівати радіаторну систему опалення, і в будинку буде неможливо перебувати через спеку.

Просте і вдале рішення

Скептики, звичайно, скажуть, що установка вентилів на радіаторної системи дозволить перекрити циркуляцію теплоносія, забезпечивши тим самим роботу печі без нагріву системи. Все вірно, циркуляції не буде. Але піч працює, контур всередині печі нагрівається, що станеться? Звернемо свій погляд у далеке минуле, коли за допомогою сили пара людству вдалося рухати паровози і кораблі, сила пара просто приголомшує. Залишки теплоносія в контурі просто вибухнуть, розірвавши всю піч.
Що ж тут можна зробити? А ми візьмемо і обладнаємо піч з водяним контуром клапаном тиску, - скажуть одні. Будемо зливати теплоносій на літній час, - скажуть інші. І всі вони виявляться неправі. Дійсно, відсутність теплоносія в системі радіаторного опалення позначиться на відсутності тепла в радіаторах в літню пору при роботі печі і не створить загрози вибуху. Але що станеться з самим контуром, що знаходяться всередині печі? Згораючи дрова виробляють дуже високу температуру. Теплова інерція цегли дуже висока, і металевий контур буде сильно нагріватися, що призведе до однозначного його прогорання. Уявіть самі: восени, заливши теплоносій, ви виявляєте течі всередині печі. Мало приємного, а для усунення такої поломки, як правило, доведеться зробити складний ремонт печі, що само по собі є дуже неприємною і витратною справою.

Циркуляція - бажання і дійсність

Але і це ще не все. Припустимо, що цегляна піч з водяним опаленням,  має примусову систему циркуляції. Іншими словами, у вхідному трубопроводі встановлено насос, що забезпечує нормальну циркуляцію теплоносія всередині радіаторної системи.

Як правило, такі системи мають трубопроводи порівняно невеликого діаметра, та й сам контур теж. Ми вже знаємо, що температура від твердого палива має дуже велику потужність, а цеглу прекрасно акумулюють тепло. Щоб в контурі печі теплоносій НЕ закипав, циркуляція повинна бути дуже хорошою. Ну і прекрасно, скажуть багато, хороша циркуляція - запорука гарної роботи радіаторної системи опалення. Повторимося, теорія і практика - речі різні, тим більше практика української дійсності. Отже, зима, все нормально, піч топиться, насос працює, циркуляція діє. Раптово відключили світло, зовсім не рідкість, особливо, в районах, де розташовуються дачі. Що трапиться? Достатньо всього однієї хвилини, щоб теплоносій закипів в контурі печі. Про наслідки ми вже говорили. Уявіть самі, газовий котел можна встигнути зупинити простим перекриванням крана, а як ви зупините за цей час дров'яну піч, що працює на повному ходу? Навіть просте випадкове висмикування з розетки штепселя насоса циркуляції призведе просто до катастрофічних наслідків.

Піч і котел

Звичайно, дров'яна піч з водяним контуром виглядає досить привабливим і економічно вигідним варіантом, але це тільки на перший погляд. З подорожчанням енергоносіїв у віддалених районах дрова залишаються самим вигідним варіантом опалення будинку. Зрозуміле прагнення людей отримати якомога більше комфорту за якомога менші гроші, але все ж треба відокремлювати зерна від плевел. У подібних випадках краще використовувати спеціальний твердопаливний котел, призначений для роботи з радіаторної системою опалення. Піч - це піч, котел - це котел, і два цих агрегату не повинні перетинатися один з одним. Доповнювати - так, перетинатися - ні.

Менше ККД - заступаємо на пост

Іноді умільці пропонують інші варіанти розташування водяного контуру всередині печі. Водяний контур розташований не безпосередньо в топці, а в системі димовідводів. При цьому система має заслінки на зразок тих, що влаштовуються в опалювально-варильних печах. Іншими словами, закривши заслінку в літню пору, відсікається надходження тепла в зону розташування контуру теплоносія. Ефективно: перекрив контур - і можна користуватися піччю.
Але якщо ми говорили, що печі з водяним контуром мають ККД 85 - 90%, то в даному випадку ККД значно знизиться. Адже нагрів контура буде відбуватися не безпосередньо в топці, де температура дуже висока, а у видаленні, де вона набагато нижче. Якщо контур виконаний з товстостінних труб, то ККД знизиться ще. Якщо використовувати тонкостінні труби малого діаметра, щоб теплоносій прогрівався інтенсивніше, ми отримаємо велику небезпеку при зупинці циркуляції. Звичайно, відразу перекривши заслінку надходять газів на контур, ми попередимо аварію, але ви ж не збираєтеся, як вартовий, весь час чергувати біля печі і передавати свій пост домочадцям за принципом «пост здав, пост прийняв». Тут найкращим варіантом послужить спеціальний твердопаливний котел.

Комбінування не завжди вигідно

Після всього вищезгаданного багато хто зрозуміє, що дров'яна піч з водяним контуром - це, швидше, якийсь експеримент, наслідки якого з першого разу неможливо передбачити. Адже крім основних законів теплотехніки на світі існують закони термодинаміки, фізичні властивості матеріалів і багато іншого. Без урахування всіх цих факторів неможливо зробити надійну систему опалення будинку або дачі, що відрізняється, перш за все, безпекою при її експлуатації. Задумуючи опалювальні печі з водяним контуром, подумайте, у що це може вам обійтися в результаті. Швидше за все, виявиться, що використання спеціального котла з теплообмінником набагато вигідніше і безпечніше, ніж пристрій сумнівних конструкцій, а піч на дровах нехай залишається старою доброю піччю. Звичайно, дров'яні печі з водяним опаленням мають право на існування, але тільки якщо вони виготовлені конкретно для однієї мети - роботи з водяним опаленням і ніяк не комбіновано. Успіху і тепла вашої оселі!

Ексклюзивний дистриб'ютор торгової марки "Duval"
в Україні ТОВ "Дюваль-Україна" м. Дніпро
т. +38 067 563-98-77
e-mail: info@duval.com.ua

© 2022 Duval-Україна | дров'яні печі, каміни